Upravit stránku

V oblasti skladovacích regálů stále převažují nalepovací štítky, které lze načíst prostřednictvím skeneru, zatímco RFID nebo elektronické regálové štítky (ESL nebo E-Ink štítky) jsou stále obecně považovány za exotickou možnost. Orientaci ve skladu zajišťují nápisy a informační tabule, podlahové a regálové značení a také kartonové a produktové etikety. Zatímco cedule a informační tabule lze použít k rozdělení skladu na různé oblasti, konkrétnější orientaci v umístění mohou poskytnout podlahové a regálové značky, které určují, kde mají být určité položky uloženy. Na přesnější úrovni se k označení a identifikaci zboží používají kartonové a produktové etikety, které umožňují jeho opětovné snadné nalezení v případě nesprávného uložení. 

Použití sofistikovaného systému značení, etiketování a označování pomůže dosáhnout důležitého cíle, kterým je udržení přehledného skladu, v němž lze položky snadno a rychle najít.

Efektivní značení ve skladu


Regálové a samolepicí skladové etikety se využívají k různým úkolům u značení, které mohou vyžadovat buď písmena, číselné nálepky, samolepicí písmena, označení podlah, označení skladovacích prostor, označení nákladu, štítky atd. Například kombinace písmen a číselných klíčů může tvořit základ pro efektivní označování skladu, protože navede skladníky a řidiče vysokozdvižných vozíků na správné skladovací místo v co nejkratším čase. Zkracuje se doba vyhledávání, snižuje se přístupová doba i doba průchodu objednávek. Číselné a písmenné samolepky jsou ideální pro označování skladovacích míst, regálů, krabic, kontejnerů, zařízení a strojů. Skladové nálepky a skladové cedule může dodavatel značení vyrobit také na zakázku. Tyty pak mohou být potištěny libovolným potiskem, případně čísly objednávek, množstvím, čárovými kódy, pozičními šipkami atd.


Etikety pro kartony a výrobky

Na obalech zboží a někdy i na samotných výrobcích je potřeba uvádět všechny potřebné informace. Samotný čárový kód na etiketě obsahuje celou řadu informací, a to: číslo výrobku, datum spotřeby, sériové číslo, složení a bezpečnostní pokyny.  Také cena, sériové číslo nebo číslo výrobku spolu s dalšími informacemi o výrobku bývají často vytištěny na etiketě, což velmi podstatné pro kontrolu toku zboží v logistice. Příchod a odchod zboží zaznamenaný a kontrolovaný pomocí systému řízení zboží je možný díky využití skenerů.

Pro značení se využívá mnoho odlišných typů čárových kódů (1D, 2D) zahrnující různé kódy (Code 128, Code 39, EAN, QR-Code, Datamatrix atd.). Například kód 128 je široce používaný a lze jej přečíst všemi snímači čárových kódů. Tento kód se využívá především pro přepravní štítky. Naopak u pokladen se skenery v maloobchodech a velkoobchodech používají kód EAN zejména pro načtení informací o zboží a cenách z databáze pro zákazníky. 

Vysoká odolnost etiket je zásadní, a to především u regálových etiket. Při výběru je nutné vzít v úvahu následující: kde budete konkrétní etiketu používat, jaký čárový kód a jakou kvalitu zvolit. Zvažte také, jaké informace jsou potřeba uvádět a kde. Nutnost čistého a čitelného tisku je neodmyslitelná. Pozdější změna systému značení by poté pravděpodobně vyžadovala značné úsilí. Neopomínejte také skutečnost, že pečlivě označené výrobky usnadní inventarizaci.

Nejnovější systémy značení

V logistice se stále častěji setkáváme s technologií RFID, která se využívá pro příchozí a odchozí zboží, sledování zboží, řízení zásob a vychystávání objednávek. Systém RFID se skládá z transpondéru RFID (s anténní cívkou, obvody a pamětí), který má identifikační číslo nebo elektronický kód výrobku (EPC), čtečky, pomocí níž lze informace přečíst, a vysílací jednotky pro přenos dat. Mezi výhody technologie RFID patří rychlé získávání dat bez vizuálního kontaktu (na rozdíl od čárových kódů), objekty není třeba zarovnávat, je možné zachytit větší množství dat a existuje možnost získat několik nosičů dat ve zlomku sekundy (hromadné získávání).  

Vzhledem k tomu, že při tradičním vychystávání objednávek existuje mnoho nákladných manuálních procesů, nabízí použití RFID potenciál pro návrh rozhraní materiálových a informačních toků. Díky bezpapírovým procesům vychystávání, jako je technologie RFID, lze vychystávací seznamy aktualizovat online. Odpadají také ručně psaná data, která je třeba následně přenášet do systému řízení skladu (WMS). Díky tomu lze zboží, které není přítomno nebo není v dostatečném množství, přesunout do dalších vychystávacích seznamů a vychystat je později. Dalšími výhodami bezpapírového vychystávání je úspora nákladů, jednoduchá a úplná dokumentace veškerého zboží a pohybu materiálu, zvýšení výkonnosti, vyšší efektivita a zlepšení kvality dodávek, a tím i vyšší spokojenosti zákazníků. 

Nevýhodou čipů RFID jsou vyšší pořizovací náklady než na štítky s čárovými kódy. Čárové kódy se snadno a levně vytvářejí na počítači. Nosiče dat jsou levné a čtečky jsou k dispozici téměř v každé společnosti a snímání čárových kódů je snadné i na vysokých regálech. Štítky RFID přichází na řadu, když není možné použití čárového kódu nebo v případě další optimalizace. Transpondéry RFID se spíše volí pro sledování zboží s vysokou hodnotou.  

Základ elektronického regálového štítku předtavuje elektronický inkoust, který můžete nalézt například ve čtečkách elektronických knih. Výhodou etiket s elektronickým inkoustem je snadná přizpůsobivost zobrazení: pokud se změní ceny, lze ESL snadno aktualizovat. Centrální řízení správy cen dosáhnete pouhým stisknutím tlačítka, a zároveň i pracovní procesy zaměstnanců jsou jednodušší. Zákazníci, produkty a elektronické obchody mohou být propojeny v rámci sítě, a co je podstatné, lze se vyhnout chybám při značení zboží. Mezi další výhody patří varovná hlášení, klíčové údaje, změny skladových zásob stisknutím tlačítka, obousměrná komunikace mezi etiketou a softwarem. Pořízení ESL je mnohem dražší než pořízení papírových etiket, ale můžete je používat velmi dlouho. Displej nepotřebuje stálé napájení a energie se spotřebovává pouze při změně zobrazení.

Optimalizujte značení ve skladu

Efektivního značení můžeme dosáhnout správným označením nebo etiketami a výběrem vhodného čárového kódu. Kromě toho nesmíte opomenout kvalitu tisku etiket a péči o označení. V konečném důsledku je třeba pečlivě zvolit náležitou etiketu pro potřebné použití. 

Elektronické obchodování běžně zahrnuje obrovský sortiment výrobků a rychlé nákupní procesy (příjem zboží, zpracování, expedice a dodání), které kladou vysoké nároky na značení regálů. Finanční a obchodní ztráty mohu být výsledkem v případě neefektivního skladování a plýtvání místem při nedostatečně koordinované automatizaci značení. Například barevné kódování, které lze použít pro označování, a 2D čárové kódy pro vysokou hustotu informací, je možné využít k vytvoření přehledného systému značení. Při tisku etiket pro různé strany regálů můžete také využít kombinaci technologie termotransferového tisku a flexografické barevné kódování v jediném optimalizovaném procesu.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pokud se chcete dozvědět více, kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře, e-mailu nebo telefonicky.

  • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti