Upravit stránku

Plastové boxy mají v logistice široké využití pro skladování a přepravu, a to nejen předmětů a zboží, dále také pomocných materiálů, nebezpečného zboží, odpadu a mnoha dalších věcí.
 

Věděli jste, že boxy jsou:

 • k dispozici v mnoha velikostech: od malých boxů na součástky až po velké kontejnery;
 • dostupné v různých barvách;
 • vyrábí se podle evropských norem, speciálně navrženy pro automatizované sklady, případně pro jiné specifické účely;
 • mohou být vkládací, skládací, stohovatelné na sebe či do sebe pro úsporu místa;
 • dodávají se také s ližinami, kolečky, nožičkami, jednodílným nebo dvoudílným víkem;
 • lze je doplnit o různá příslušenství jako jsou čárové kódy, plomby, etikety, kapsy na etikety, dělící přepážky, lišty na tašky atd.;
 • jejich design se liší dle jejich konečného využití a potřeb pro různá odvětví;
 • musí být vyrobeny ze správného materiálu a splňovat speciální požadavky na kvalitu dle použití boxů a rozdílné zátěži – vysoké zatížení, nosnost, vliv kyselin, louhů apod.

 

Materiál pro výrobu boxů

Pro výrobu boxů se obvykle využívá polypropylen (PP) nebo polyethylen (PE). Exotičtější a zároveň ekologicky šetrnějším materiálem je například Sunflower Compound, neboli směs plastu a slupek slunečnicových semen. Plastové boxy jsou vždy vyrobeny z plastového granulátu, a právě jeho kvalita určuje kvalitu boxů z něj vyrobených. Při hodnocení kvality granulátu se přihlíží k odpovídajícím normám, které stanovují tolerance pro rázovou pevnost, tuhost, odolnost a jiné parametry. Většina granulátu vyrobeného a testovaného v Evropě tyto normy splňuje.


Plastové boxy a jiné nádoby jsou právě v logistickém průmyslu vystaveny velké zátěži, a proto je nutné dbát na správný výběr kvalitního granulátu, vhodně zvoleného plastu s ohledem na aplikaci boxů či design boxu. Plastové boxy tak mohou při dodržení těchto podmínek dlouho vydržet a generovat dobrý poměr mezi cenou a výkonem, čímž ovlivní i ziskovost společnosti. Další výhodou je malá spotřeba materiálu při výrobě. Při hodnocení granulátu se přihlíží dále také k jeho původu, složení plastu a ekologické stopě, tj. recyklovatelnosti. Zejména složení plastu určuje, jak ekologické plastové boxy následně jsou. Ne všechny plasty jsou vhodné k recyklaci a je tedy třeba se zaměřit především na odolné plastové boxy s dlouhým životním cyklem. Díky tomu budou pro podnik efektivnější a zároveň budou splňovat požadavky na udržitelnost.
 

Testování kvality plastového granulátu
 

Před zpracováním je nutné plastový granulát vysušit, jelikož jeho vlhkost velkou měrou ovlivňuje spolehlivost procesu výroby a následně taky kvalitu konečného výrobku. Častou vlastností plastových materiálů je jejich hygroskopie, absorbují vodu také uvnitř zrna granulátu. Nadměrná vlhkost granulátu může při vstřikování způsobit mnoho problémů, a to jak v průběhu zpracování, tak následně u finálního produktu. Takovým problémem může být mechanická pevnost, které nemusí být nutně viditelná, ale může se projevit při následném použití.
 

Kvalita zpracování plastového granulátu a další procesy mohu být ovlivněny:

 • tvorbou bublinek, či pěny
 • problémy s plněním a odformováním
 • kolísáním viskozity
 • rozptylem procesních parametrů
 • kolísáním průchodnosti
 • problémy při galvanickém pokovování nebo lakování

Pro zjištění poškození materiálu je nutné využívat vhodně zvolené analytické metody, což ve většině případů znamená destruktivní testování. Nadměrná vlhkost může zhoršit celou řadu vlastností výlisků, jako jsou mechanické, optické, chemické případně fyzikální vlastnosti. Mezi na pohled patrné vady patří pruhy, dutiny, díry nebo také bubliny na povrchu.
Na druhou stranu přesušení granulátu má také svá úskalí a může způsobit problémy, ať již ve výrobních procesech nebo při plnění požadavků na materiál.

Konstrukční vada výrobků nebo nástrojů, případně parametry zpracování, jako jsou procesní teploty a tlaky, ovlivňují kvalitu výrobku, což nemusí být v těchto případech zjistitelné pouhým okem nebo standartními metodami kontroly kvality. V tomto případně pomáhají určit rozsah zhoršených vlastností metody tomografické, mikroskopické, spektroskopické či termické.

Při nákupu neopomíjejte kvalitativní vlastnosti boxů

Základem je nakupovat skladovací a přepravní boxy pouze od uznávaných výrobců z oblasti skladovací techniky. Tyto společnosti Vám kvalifikovaně poradí s konkrétní aplikací boxů a zároveň ručí za kvalitu svých výrobků (pečeť BITO poskytuje záruku 5 let). Důležitou je certifikace takových společností a jejich řízení kvality podle normy DIN ISO 9001. Velmi kvalitní přepravky a boxy nesou pečeť pro zaručenou kvalitu a záruční dobu, typ plastu, recyklovatelnost, nezávadnost pro potraviny, ESD vlastnosti a další. Potravinářský průmysl vyžaduje nádoby opatřené certifikací o bezpečnosti potravin. Kontejnery na nebezpečné zboží a látky musí získat schválení Spolkovým ústavem pro výzkum a zkoušení materiálů jako vnější obal pro nebezpečné zboží pro určité skupiny obalů.
Společnost BITO své plastové přepravky testuje již během vývoje v těch nejnáročnějších podmínkách. Veškeré plastové boxy a nádoby nesmí být při nákupu poškozeny nebo mít viditelné změny na plastu - šmouhy, díry, bubliny aj.

Záruky BITO

Společnost BITO vyrábí boxy a regály ve vlastních výrobních závodech za použití nejmodernějších technologií a zakládá si tak na kvalitě svých výrobků. Díky vlastní výrobě má tak společnost BITO pod kontrolou řízení a kontrolu kvality procesů a výrobků a může si být jista splněním všech požadavků na kvalitativní vlastnosti svých boxů, regálů a dalších výrobků.
Vývoj, výroba a uvedení těch nejlepších výrobků na trh je jejím cílem. Pro výrobu jsou využity pouze nejlepší vstupní produkty, polotovary, materiály a granuláty. Uplatňování všech potřebných zkušebních postupů je samozřejmostí s cílem zajištění kvality BITO výrobků. Řízení vývoje a výroby dle nejpřísnějších kriterií je zajištěno díky dodržování výše zmíněné normy kvality DIN ISO 9001.

Jak Vám můžeme pomoci?

Pokud se chcete dozvědět více, kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře, e-mailu nebo telefonicky.

 • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti